Промоција и разговор о нематеријалном културном наслеђу
У Заједници српских клубова у Бечу, 23. новембра 2024. године, одржано је посебно вече посвећена српској гастрономији као делу нематеријалне културне баштине. Догађај је организовала АСКД "Вилхелмина Мина Караџић" на челу са проф. Светланом Матић, а гост је био господин Дејан Загорац, истакнути политиколог и истраживач из Института за проучавање културног развитка у Београду.
Проф. Матић је публици представила госта, истакавши да је изузетно битно приступити култури кроз мултидисциплинарно схватање. „У нашој драгој Србији имамо толико богатстава, од историје, споменика, археолошких налазишта, до сјајних бисера наше нематеријалне културе. Српска слава, божићни обичаји, коло, све су то интегрални делови српског националног бића и нераскидиви део наше културе и обичаја“, истакла је проф. Матић у уводној речи. „Након Србије, региона и Кине – где је господин Загорац гостовао са овим програмом, уз подршку Министарства Културе Републике Србије и братском кинеском народу, представио наше специјалитете, али и обичаје и културу – сада и Беч има прилику да чује нешто више о овој теми.“
Током вечери, гости су имали прилику да сазнају више о значају гастрономије кроз представљање књига као што су "Укуси Врања", „Укуси Ђердапа“, „Укуси Златибора, „Укуси Делиблатске пешчање“ и „Укуси Старе планине“. Проф. Матић и господин Загорац истакли су важност очувања рецепата и брендирања локалних специјалитета попут пиротске пеглане кобасице, футошког купуса и домаће шљивовице, рекавши да су многи народи света признање и препознатљивост прво пронашли кроз промоцију својих националних јела. „Пре двадесет година, када је изашла прва брошура која се бавила гастрономијом на овај начин, мало је туристичких организација у Србији препознавало значај ове теме. Но, брошура је изазвала велику медијску пажњу, па сам убрзо добио позив од Јелене Бујдић Кречковић, директорке националног парка „Ђердап“ са жељом да се приреди гастрономско-етнолошка монографија која би истакла посебност овог дела Србије. Ђердапски кавијар, разне врсте риба и других меса, планинско биље – све је то нашло своје место у овој првој књизи из које су проистекле све остале.“
Монографија "Укуси Врања", уредника Дејана Загорца и др Јелене Ђорђевић, осветљава богатство културне традиције Врања, укључујући и гастрономију која се пореди са светским кухињама попут бечке. Ова књига, двојезично издање Завода за проучавање културног развитка, сматра се капиталним делом у очувању српске нематеријалне баштине. Сва издања из едиције „Укуси Србије“ су издата двојезично (на српском и енглеском језику), уз мноштво објашњења локалних обичаја, веровања, прича, легенди и митова, фотографија, али и рецепата које је Дејан Загорац, кроз опсежан научно-истраживачи рад на терену, прикупио приликом припреме ових монографија. „Следећа књига коју припремамо су „Укуси источне Херцеговине“, јер ту имамо и елементе медитеранске климе, нека сасвим посебна јела, и друге обичаје у односу на југ Србије или Војводину“, истакао је Загорац.