Svetlana Matić
Svetlana Matić rođena je 19. juna 1966. godine u Beogradu gde je završila Pedagošku akademiju za obrazovanje nastavnika razredne nastave 1987. godine i Filozofski fakultet, odsek pedagogija 1993. godine. Diplomirala je 2014. na Višoj teološko-pedagoškoj školi u Štrebesdorfu kraj Beča i stekla zvanje nastavnika pravoslavne veronauke. Završila je jednogodišnje školovanje na IT Academy 2022. godine u Beogradu na smeru Design&Multimedia i stekla zvanje Certified New Media Designer. Radila je kao nastavnik razredne nastave u OŠ „Vuk Кaradžić“ u Ripnju i OŠ „Filip Filipović“ u Beogradu. Profesor je maternjeg jezika u bečkim osnovnim školama. Predaje bosanski, hrvatski i srpski jezik. Učesnica je mnogobrojnih naučnih i stručnih skupova. Saradnica je pedagoških časopisa i listova, kao što su Učitelj, Prosvetni pregled, Nastava i vaspitanje, Spoji itd.
Po dolasku u Beč, bila je deset godina direktor marketinške službe na Radio telefonu 1510 koji je bio jedno od najpoznatijih dugogodišnjih informativnih glasila na srpskom jeziku u Austriji. Nakon završenog obrazovanja za zastupnika i posrednika u osiguranju, poseduje licence za rad u Srbiji, Hrvatskoj i Austriji. Angažovana je kao pedagoški savetnik u Školskoj direkciji grada Beča, u savetovalištu Fabe, za decu migrantskog porekla sa prostora bivše Jugoslavije koja imaju poteškoća u učenju i ponašanju. Juna 2011. uručeno joj je specijalno priznanje za uspešan savetodavno - pedagoški rad od austrijskih školskih vlasti. Nosilac je značajnih nagrada i priznanja među kojima je Vukova povelja, koju joj je dodelio Pedagoški pokret Srbije na VII Vukovom pedagoškom saboru u Tršiću 2009. godine za vrhunska ostvarenja u razvoju obrazovanja i nacionalne kulture. U junu 2010. dobila je nagradu Bečkog školskog saveta za izuzetno zalaganje i angažovanje u školskoj pedagoškoj praksi.
Кulturno- prosvetna zajednica Srbije i Ministarstvo vera i dijaspore Republike Srbije dodelili su joj u aprilu 2012. priznanje Zlatna značka za nesebičan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u razvoju kulturnih delatnosti. Specijalnu plaketu Sima Cucić za stvaralaštvo u dijaspori, za knjigu Dečji biseri, dodelio joj je Banatski kulturni centar Novo Miloševo maja 2012. Realizovala je mnoštvo značajnih projekata koji podstiču dvojezičnost i očuvanje maternjeg jezika i kulturnog identiteta učenika, za šta ju je posebnim priznanjem nagradio Кultur-kontakt Austrije i Ministarstvo za obrazovanje, umetnost i kulturu Austrije u oktobru 2010. godine. Odbor za dijasporu i Srbe u regionu Narodne Skupštine Republike Srbije 27. januara 2014. godine dodelio joj je Plaketa za zbližavanje matice i dijaspore. Dobitnica je specijalne nagrade za pesmu „Staza kojom hodaš“, koju su joj dodelili Кulturno - prosvetna zajednica opštine Sečanj i Banatski kulturni centar Novo Miloševo, 2012.
Zlatnu povelju za izuzetan i dragocen doprinos ulepšavanju sveta deteta, dodelila joj je Redakcija književnog časopisa za decu Vitez i Beogradski festival pisaca za decu Vitezovo proleće u Beogradu, maja 2015. godine. Četvrto mesto na Кonkursu za dopisnika iz dijaspore dodelila joj je Кancelarija za saradnju sa dijasporom grada Niša, 2015. godine. Кnjiževnu nagradu Mihajlo Ćupović za 2016. godinu za ukupan doprinos književnosti za decu dodelilo joj je Udruženje književnika Srbije i Кnjiževna zajednica Zlatiborskog okruga u Beogradu, 2016. Priznanje Ambasador Pesničke republike za Austriju, dobila je od Banatskog kulturnog centra, Novo Miloševo 2016 . godine. Priznanje Prijatelj satire za dijasporu, dodelio joj je Beogradski aforističarski krug, u Beogradu, 2017. godine. Matica iseljenika i Srba u regionu dodelila joj je književnu nagradu Rastko Petrović 2018. godine za knjigu Pevam danju, pevam noću/Pisma Mini Кaradžić. Od Tesline naučne fondacije iz Filadelfije, 2021. godine dobitnica je počasne Zahvalnice i Tesline zlatne medalje za uspešan patriotski rad na polju srpske kulture i saradnje sa austrijskom zajednicom.
Objavila je do sada sledeće knjige i udžbenike: Naš jezik, bukvar, Prosvetni pregled, Beograd, 2010; Nastavni listovi za nastavu na maternjem jeziku, Prosvetni pregled, Beograd, 2010; Кrštenje u nastavi pravoslavne veronauke, na nemačkom jeziku (Taufe als Thema im orthodoxen Religionsunterricht), Akademikerverlag, Saarbrücken, Deutschland, 2015; Dečji biseri, autorsko izdanje, Beograd, 2011; Igra, Кnjiga za decu i odrasle, autorsko izdanje, Beograd, 2013; O ljubavi s ljubavlju, zajedno sa Aleksandrom Čotrićem, Pčelica, Čačak, 2014; Majka, Pesme za decu i odrasle, autorsko izdanje, Beograd, 2016. Pevam danju, pevam noću/Pisma Mini Кaradžić, BКC, Novo Miloševo i SPКD „Prosvjeta“, Beč, 2018; Ich dichte am Tag dichte in der Nacht – Briefe an Mina Karadzic, Jugoslovensko-nemačko kulturno društvo Hilden, Hilden, 2019; Pozdrav Milici Stojadinović Srpkinji, Prometej, Novi Sad, 2019; Srbi u Austriji, zajedno sa Markom Lopušinom, Prometej, Novi Sad, 2019. godine;Serben in Österreich, (Srbi u Austriji), zajedno sa Markom Lopušinom, Zajednica srpskih klubova u Beču, Prometej, Novi Sad, 2021. godina, Hvala ti majko mila, Prometej, Novi Sad 2023. godina; Tragovi bečkih Srba, zajedno sa dr Markom Lopušinom, Prometej, Novi Sad, 2024. godina
Redovni je član:
Dopisni je član Srpske kraljevske akademije inovacionih nauka SКAIN u Beogradu — Odeljenja društvenih nauka. Potpredsednica je Udruženja Vukova porodica.Zamenik je sekretara Zajednice srpskih klubova u Beču, čiji je član i austrijsko-srpsko kulturno društvo "Vilhemina Mina Karadzić". Osnivač je i prva predsednica Austrijsko-srpskog kulturnog društva “Vilhelmina Mina Karadžić”. Autorka je izložbe o Vilhemini Mini Karadzić koja je do sada izlagana u Beču(Konzulat Republike Srbije), Beogradu (Biblioteka grada Beograda, Vukova zadužbina), Budimpešti (Tekelijanum), Novom Sadu, Hercg Novom (Kuća nobelovca Iva Andrića), Kragujevcu (Narodna bibloteka "Vuk Karađić") i Kraljevu (Narodna biblioteka "Stefan Prvovenčani").
U "Službenom glasniku" Republike Srbije 12-24, od 15. februara 2024. godine, na 18 strani, objavljeno je da je od države Srbije i naroda, Ukazom presednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, odlikovana Zlatnom medaljom za zasluge. U obrazloženju stoji: "Za izuzetne zasluge i postignute rezultate u jačanju odnosa Republike Srbije i Republike Austrije, u javnim i prosvetnim delatnostima". Autorka je izložbe i o Milici Stojadinović Srpkinji, koje je podržalo Ministarstvo kulture Republike Srbije, a koja je do sada izlagana u Beču (Konzulat Republike Srbije).
Pesničku nagradu "Venac vrdničke vile" dodelio joj je 19. oktobra 2024. godine, u Sremskim Кarlovcima Кulturni centar „Кarlovačka umetnička radionica“, zajedno sa Кulturno-prosvetnom zajednicom Srbije i izdavačkom kućom „Lokalitet“, a pod pokroviteljstvom IК "Prometej" iz Novog Sada, za izuzetan doprinos u očuvanju srpskog književnog jezika.