O svom životu od Beograda do Beča govori Svetlana Matić, profesor maternjeg jezika u tamošnjim osnovnim školama, pisac i pedagog u Obrazovnom savetu Beča za decu migrantskog porekla…
Tokom šetnje bečkim ulicama Svetlana nam je pričala kako se uklopila u drugačije običaje, kulturu, šta je uslov da bi se neko intergisao u novu sredinu, kako je doživela Austrijance, zašto je odlučila da u Austriji, na nemačkom jeziku, izuči Veronauku…
Po završetku Pedagoške akademije u Beogradu a zatim i odseka za pedagogiju na Filozofskom fakultetu, Svetlana Matić sredinom 90-tih odlazi u Beč…
Deca naših ljudi uče srpski jezik u školama pri parohijama SPC, u srpskim klubovima i udruženjima. Austrijski školski sistem predviđa fakultativno učenje maternjeg jezika, ali priznaje samo BHS, osnosno Bosansko-hrvatsko-srpski. Svetlana je profesor BHS jezika ili, kako sama kaže, suštinski jednog, politički, tri jezika.
Austrijske školske vlasti dodelile su joj 2011. specijalno priznanje za uspešan savetodavno-pedagoški rad, a tamošnje Ministarstvo za obrazovanje, umetnost i kulturu nagradilo ju je za višegodišnje zalaganje u podsticanju dvojezičnosti i očuvanju maternjeg jezika.
Prisustvovali smo promociji Svetlanine knjige „Pevam danju, pevam noću – pisma Mini Karadžić“…
Ovih dana Matićeva istražuje život Srba u Austriji i zajedno sa Markom Lopušinom, našim vrsnim poznavaocem dijaspore, piše knjigu…
Urednik emisije Tamara Drezgić